Hale przemysłowe wzniesione z żelbetu i stali w ostatnich latach zyskują na popularności. Przede wszystkim ze względu na duże oszczędności, zarówno jeśli chodzi o kwestie finansowe, jak i o czas realizacji. Jakie są główne etapy budowy hal żelbetowych i stalowych?

Od planu do realizacji

Choć konstrukcje żelbetowe i stalowe wykazują nieco odmienne właściwości, wznoszenie hal z ich zastosowaniem przebiega według tego samego schematu:
 Przygotowanie – na tym etapie należy pozyskać wszelkie dokumenty, które pozwolą na przygotowanie projektu wykonawczego konstrukcji. Musimy wystąpić o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Wśród warunków niezbędnych do uzyskania stosownych dokumentów warto wskazać konieczność opracowania koncepcji budynku oraz decyzję środowiskową,
 Projekt – wymaga ścisłej współpracy z architektem, który wykorzysta wszelkie informacje dotyczące warunków zagospodarowania działki i projektu dostarczenia mediów na obszar przyszłej hali. Po zaakceptowaniu projektu można przejść do realizacji hal,
 Montaż hali stalowej lub żelbetowej – niezależnie od typu wznoszonej konstrukcji, pierwszym etapem jest przygotowanie prefabrykatów z wybranych materiałów, które później dostarcza się na wskazaną działkę. Z tego względu budowa konstrukcji stalowych i żelbetowych jest bardzo szybka. Właściwy etap wymaga wcześniejszego przeprowadzenia prac związanych z przygotowaniem fundamentów. Następnie można rozpocząć montaż konstrukcji stalowych i żelbetowych. Po zakończeniu realizacji należy złożyć wniosek o dopuszczenie budynku do użytkowania. Po wydaniu pozytywnej decyzji inwestor może wynajmować lub odsprzedać gotową halę.

Podsumowanie

Budynki wykonane ze stali lub żelbetu (można zdecydować się również na połączenie obu materiałów) powstają w dosyć krótkim czasie, co ma szczególnie istotne znaczenie dziś, kiedy przemysł rozwija się dynamicznie, a zapotrzebowania na przestrzeń składowania rośnie. Wśród zalet warto przede wszystkim wymienić wytrzymałość obu konstrukcji i ich odporność na działanie czynników mechanicznych.