Jak przebiega montaż konstrukcji stalowych?

Konstrukcje stalowe cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością w różnych branżach gospodarki. Właściciele firm decydują się na ich budowę ze względu na szybkość realizacji całej inwestycji oraz wysoką funkcjonalność obiektów wykonanych w takiej technologii. Ponadto, hale stalowe można spotkać w dużych gospodarstwach rolnych, w których wykorzystywane są jako magazyny oraz garaże do przechowywania maszyn i sprzętu rolniczego.

Jak wygląda proces wznoszenia konstrukcji ze stali?

Działania przygotowawcze

Przygotowanie terenu, na którym ma zostać wzniesiona hala jest bardzo istotne. Na gotowych fundamentach wykonanych zgodnie z przeznaczeniem obiektu musi powstać trwała i bezpieczna konstrukcja. W tym celu, zespół wykwalifikowanych montażystów wraz z pozostałymi pracownikami odpowiedzialnymi za budowę musi zapoznać się z projektem i zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie budowy. Ponadto, koniecznym jest sprawdzenie maszyn oraz pozostałego sprzętu.

Montaż konstrukcji nośnej i profili wzmacniających

Jednym z najważniejszych etapów budowy hali stalowej jest wzniesienie elementów nośnych konstrukcji. Na początku montowane są słupy wsporcze, z których powstaje szkielet budowli. Do stworzenia tego elementu najczęściej wykorzystywane są jedno lub wielonawowe ramy kratowe bądź blachownicowe. Następnie na szkielecie montowane są kratownice dachowe. Aby dodatkowo zwiększyć stabilność całej konstrukcji oraz zapewnić jej estetyczny wygląd stosuje się kształtowniki zimongięte o profilu Z (zetowniki). Mają one zastosowanie jako rygle ścienne i płatwie dachowe. Połączenia wykonywane są za pomocą metalowych śrub.

Montowanie elementów wykończeniowych

Jednym z ostatnich etapów montażu konstrukcji stalowych jest przytwierdzanie okładzin ściennych oraz dachowych. Od wymagań klienta i przeznaczenia budynku zależy, czy będzie zastosowana w nich izolacja. W ścianach montowane są drzwi oraz okna, a elementami zwieńczającymi całą budowę są niezbędne instalacje (m.in. elektryczna i wentylacyjna), które zapewnią bezpieczne i komfortowe warunki pracy.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.